Հայաստանում առաջին փաստահիմնավորված ջատագովության՝ ԲիզՊաշտպան էլ․ հարթակի պաշտոնական շնորհանդեսը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 15-ին
Երևան, նոյեմբերի 15, 2017թ․ –  Այսօր «Բիզ Պաշտպան» (www.bizprotect.am) կայքի կայացած պաշտոնական շնորհանդեսին ներկայացվել են էլեկտրոնային հարթակի կողմից բիզնեսին առաջարկվող հնարավորությունները, մինչ այժմ արձանագրված հաջողություններն ու հետագա անելիքները։
Գործարար միջավայրի բարեփոխման, կոռուպցիոն ռիսկերի և հանցագործությունների բացահայտմանն ուղղված «Բիզ Պաշտպան» (www.bizprotect.am) հարթակը ստեղծվել է «Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագրի շրջանակներում և մշակվել է Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի (ԵԲԱ), Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի (ԻՀԱ)։ Հարթակը հնարավորություն է ընձեռնում վերհանել Հայաստանում բիզնեսի խոչընդոտները, հայտնաբերել կոռուպցիոն ռիսկերն ու նպաստել այդ խնդիրների հետագա լուծմանը։ Կայքն ընձեռում է հնարավորություն ահազանգել բիզնեսի զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրների մասին նաև պահպանելով տեղեկություն հայտնողի գաղտնիությունը։ Հայտնած տեղեկության իսկությունը ստուգվում է և սեղմ ժամանակում պատասխան է տրամադրվում խնդրի վերաբերյալ։ Գաղտնիության առավել պաշտպանություն ստանալու նպատակով հայտերը ներկայացվում են TOR ինտերնետային բրաուզերի միջոցով, որը քողարկում է հայտատուի IP հասցեն և կոդավորում է տվյալները:
Միջոցառմանն ողջույնի խոսքով հանդես եկան Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի «Մասնավոր հատվածի զարգացման և առևտրի» ծրագրի ղեկավար Ստանիսլավ Տոշկովն, «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար տիկին Եվա Մարիա Նահերը և ԻՏՁՄ նախագահ պրն․ Կարեն Վարդանյանը:
Ստանիսլավ Տոշկովն ընդգծեց մասնավոր հատվածի կողմից բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված հանրային քննարկումներին մասնակցության կարևորությունն, իսկ Էվա Մարիա Նահերը կարևորեց բիզնեսի ներկայացուցիչների համախմբվածությունը՝ նշելով, որ bizprotect.am կայքը նաև լավ հնարավորություն է այդ սուբյեկտներին միավորելու համար։ Ըստ Կարեն Վարդանյանի bizprotect.am-ը լավ գործիք է, սակայն այն արդյունավետ կլինի, եթե բիզնեսի ներկայացուցիչները իսկապես օգտվեն դրանից։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովայի կողմից ներկայացվել են ծրագրի շրջանակում ասոցիացիայի կատարած աշխատանքներն ու արդյունքները կատարված աշխատանքներն ու արդյունքները։ Ասոցիացիայի լոբբի բիզնեսի շահերի պաշտպանության մենեջեր Ստելլա Միքայելյանը ներկայացրեց համապատասխան ոլորտում կազմակերպության կողմից իրականացված աշխատանքն, ուղղված առաջարկները և հաջողությունները։ Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի իրավաբան Մարիամ Զադոյանը ներկայացրեց ԻՀԱ-ի ներդրումը ծրագրում և իրականցված աշխատանքներն ու արդյունքները։
ԻՀԱ նախագահ Կարեն Զադոյանի խոսքերով bizprotect.am-ը հնարավորություն է տալիս պետական մարմիններին իրենց գործունեության արդյունքների վերաբերյալ ազդակներ ստանալ բիզնեսի ներկայացուցիչներից, և այդ ազդակները կարևոր են իրենց աշխատանքը բարելավելու համար։
Կայքի շնորհանդեսին իր ողջույնի խոսքն ասաց նաև «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի ՓՄՁ շրջանակի զարգացման և բիզնես ասոցիացիաների գծով խորհրդատու Մարիամ Բաբայանը և ներկաների ուշադրությանը ներկայացրեց «ԲիզՊաշտպան» էլեկտրոնային հարթակին նվիրված ֆիլմը։
Միջոցառման երկրորդ մասում պետական մարմինների և բիզնեսի ներկայացուցիչների կողմից հարցեր հնչեցին կայքի գործառույթների վերաբերյալ, քննարկվեցին առնչվող մի շարք հարցեր։
«Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագիրն իրականացվում է «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) և Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից: Վերջինս էլ իրականացվում է ԳՄՀԸ «Մասնավոր հատվածի զարգացումը Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում: «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը հանդիսանում է Եվրոպական միության «ԵՄ-ն՝ Բիզնեսի համար» և «ԵՄ-ն՝ Նորարարության համար» նախաձեռնությունների մաս:

BizProtect: the 1st Evidence-Based Advocacy Web Platform in Armenia was officially presented on 15 November 2017
Yerevan, 15 November 2017 – Today, presentation of the “BizProtect” (www.bizprotect.am) online platform took place. There were presented the opportunities, which are provided for businesses, achievements reached so far and further steps of the development of the platform. This website for business environment reform, corruption risks and crime detection has been created in the scope of “Evidence-based Advocacy for Reform” Project, which is implemented by the Union of Information Technology Enterprises together with the European Business Association and the Armenian Lawyers’ Association.
The platform helps businesses to report their issues in business development and at the same time to  remain confidential. The authenticity of the information is examined and tackled within a short time. In order to get the highest level privacy protection, applications are submitted in the TOR Web Browser, which conceals the applicant’s IP address and codes the data.
During his welcoming address Mr. Stanislav Toshkov, Programme Manager – Private Sector Development and Trade Cooperation Section of Delegation of the European Union to Armenia stressed the importance of private sector participation in public discussions aimed at improving the business environment. In her turn, Ms Eva Maria Näher, Team Leader, Private Sector Development South Caucasus Support to SME Development in Armenia (EU-SMEDA), highlighted the importance of consolidation of business representatives, noting that bizpotect.am is a good opportunity to unite these stakeholders. Mr. Karen Vardanyan, Executive Director of Union of Information Technology Enterprises (UITE) said that Bizprotect.am is a good tool, which can be effective only if business representatives use it.
Ms. Diana Sarumova, Executive Director of the European Business Association presented the work implemented by the association in the framework of the project. EBA’s Lobby & Advocacy Manager Ms. Stella Mikayelyan made the presentation regarding the legal proposals elaborated and presented by EBA during the period of the project. Miss Mariam Zadoyan, Lawyer of the Armenian lawyers’ Association presented the activities and results of the project conducted by the ALA.
According to Mr. Karen Zadoyan, the President of the Armenian lawyers’ Association, bizprotect.am also provides governmental bodies the opportunity to get signals from business representatives about the results of their business activities. which is quite important for the improvement of the work of public agencies.
Mariam Babayan, Advisor for SME Framework Development and Business Associations Private Sector Development South Caucasus, Support to SME Development in Armenia delivered a welcoming speech as well and presented the movie dedicated to “BizProtect” online platform.
In the second part of the event, representatives of the state bodies and businesses asked questions about the functioning of the site and discussed a number of issues.