ԵԲԱ-ն մասնակցեց ՊԵԿ-ում կայացած եկամուտների վարչարարության բարեփոխումների խորհրդի նիստին
Երևան, նոյեմբերի 13, 2017թ․ – Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան մասնակցեց ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի գլխավորությամբ կայացած եկամուտների վարչարարության բարեփոխումների հասարակական խորհրդի նիստին։
Նիստին քննարկվել են «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին առնչվող մի շարք հարցեր, որոնցից է հաշվարկային փաստաթղթեր դուրս չգրելու դեպքերում պատասխանատվությունը խստացումը, նշվել է նաև որ պատասխանատվության խստացումը զուգակցվելու է խախտումների արձանագրման մեխանիզմների կատարելագործմամբ: Տուգանքները կիրառվելու են այն պարագայում, երբ դրանք կզուգակցվեն տեսանկարահանմամբ: Այնուամենայնիվ, ծավալված ակտիվ երկխոսության ընթացքում ՊԵԿ-ը պատրաստակամություն է հայտնել ընդունել բիզնեսի շահերը ներկայացնող կազմակերպությունների կողմից հնչեցված մի շարք կառուցողական առաջարկներ:

EBA attended the meeting of Revenue Administration Council at the State Revenue Committee of RA
Yerevan, 13 November 2017 – European Business Association attended the regular meeting of the Revenue Administration Reforms Council, chaired by SRC Chairman Vardan Harutyunyan.
The participants discussed a wide range of issues concerning Armenian draft law on “Making amendments and supplements to the Tax Code of the Republic of Armenia”. Among those topics was the strengthening the preventive purpose of liabilities prescribed by law – including in terms of application of cash registers – as central. Toughening liabilities will be combined with improvement of violation recording mechanisms. Penalties will be applied when accompanied by a video recording. However, during an active discussion, SRC chairman expressed willingness to accept a number of constructive proposals voiced by organizations representing business interests.