Ակնարկ ԵԲԱ-ի, ԻՏՁՄ-ի և ԻՀԱ-ի կողմից մշակված բիզնեսի խնդիրները անանուն բարձրաձայնելուն միտված «Բիզպաշտպան» վեբ-հարթակի մասին
Հայկական շատ փոքր և միջին ձեռնարկություններ (ՓՄՁ) կարծում են, որ իրենց խնդիրները սկսվում են երկրի սահմաններին՝ Հայաստանի իշխանությունների կիրառված հարկային և մաքսային կարգավորումների պատճառով: Այնուամենայնիվ, նրանից քչերն են բարձրացնում այս խնդիրները, քանի որ շատ ձեռնարկատերեր մտահոգված են իրենց գաղտնիության և քայլերի հետևանքների վերաբերյալ: Գործոններ, որոնք բիզնեսի զարգացման համար խոչընդոտներ են ստեղծում: Այստեղ օգնության է գալիս bizprotect.am կայքը՝ նոր ազդարար կայք, որտեղ ՓՄՁ-ները կարող են անանուն հաղորդել բիզնես ռիսկերի և իրենց առաջ ծագող այլ խնդիրների մասին:
Bizprotect.am կայքը ստեղծվել է ԵՄ-ի ֆինանսավորած SMEDA (Support to SME Development in Armenia, թարգմանաբար՝ Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում) նախագծի շրջանակներում, որը մաս է կազմում ԵՄ-ի՝ մասնավոր սեկտորին լայն աջակցությանը՝ EU4Business նախաձեռնության ներքո: Երբ որ բիզնես ներկայացուցիչը կայքում տեղադրում է բողոքը, կայքի փորձագետները ուսումնասիրում են հաղորդումը և արագ պատասխան են տրամադրում: Նույնիսկ փորձագետները չգիտեն, թե ով է տեղադրում հաղորդումը, ինչը նշանակում է, որ կայքը 100 տոկոս անոնիմություն է ապահովում: Կայքը պատրաստվել է SMEDA-ի շրջանակներում Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը իր կոնսորցիում գործընկերներ  Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի և Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի հետ: Կայքը ստեղծվել է 2017 թվականի ապրիլին: Եվ վերջին 5 ամսվա ընթացքում արդեն ստացել է 32 հայտ, որոնցից 10-ը հաստատվել է:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության իրավաբան Արկադի Սահակյանն ասում է, որ ծրագրի շրջանակներում իրենք բազմաթիվ հանդիպումներ են ունեցել բիզնես ներկայացուցիչների հետ ինչպես մայրաքաղաք Երևանում այնպես էլ Հայաստանի մարզերում: Նրանք քննարկել են հարկային և մաքսային ծառայությունների հետ կապված խնդիրներ, ինչպես նաև ազատ տնտեսական մրցակցության վերաբերյալ հարցերը. «Քննարկումների ժամանակ մենք բարձրացրել էինք մի շարք խնդիրներ, որոնք որ արդեն ծրագրի ավարտին որպես առաջարկությունների փաթեթ կներկայացվի կառավարությանը: Եվ մենք ծրագրից հետո հետամուտ ենք լինելու, թե որքանով են մեր ուղարկած առաջարկությունները կյանքի կոչվում, որովհետև դրանք եկել են պրակտիկ կյանքից և այսօր ամենաշատ հուզող հարցերն են, որոնք նաև խոչընդոտում են բիզնեսի առաջընթացին: Իսկ մենք ուզում ենք ունենալ հզոր տնտեսություն, և այդ ամենը կօգնի մեկ քայլ առաջ գնալ և զարգացնել մեր երկիրը»:
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովայի խոսքերով՝ նախագծի շրջանակներում իրենց հաջողվել է ստեղծել պետական-մասնավոր երկխոսության այնպիսի մի հարթակ, որտեղ բիզնեսները սկսեցին վստահել. «Մենք այս մի տարվա ընթացքում արդեն զգում ենք, որ այդ վստահության մակարդակը բարձրացել է, ու բիզնեսները ավելի ակտիվ են սկսել խոսել իրենց խնդիրների մասին: Բազմաթիվ հաջողության պատմություններ ունենք: Եվ հասկացանք, երբ միասին եք աշխատում, շատ մեծ արդյունքների կարելի է հասնել Հայաստանում»:
Հեղինակ՝ Ամի Չիչակյան
«Նորարարությունից մինչև սոցիալական ձեռնարկատիրություն․ Ինչպես է EU4Business-ը նպաստում ՓՄՁ զարգացմանը և ինչպես են ձեռնարկատարկերերը արձագանքում» հոդվածը հրատարակվել է Aravot.am-ի կողմից և հասանելի է հայերեն և անգլերեն։

Feature story on “Bizprotect․am” web platform developed by EBA, UITE & ALA to help businesses anonymously voice their issues
Many small and medium-sized enterprises (SME) in Armenia feel that their main problems start at their own borders, with the taxes and customs regulations applied by the Armenian authorities. However, few of them raise these issues, as most entrepreneurs are concerned about confidentiality and the consequences of their actions – factors that create obstacles to business development.
This is where bizprotect.am comes in, a new whistle-blowing website where SMEs can anonymously report corruption risks and other problems faced by their enterprise. Bizprotect.am has been created under the EU-funded SMEDA project (Support to SME Development in Armenia), part of the European Union’s broader support for private sector development under the EU4Business initiative.
As soon as a business submits a complaint, experts at bizprotect.am examine the report and provide a quick response. The experts do not know who has submitted the report, meaning it is 100 per cent confidential. The website was developed by the Union of Technology Enterprises (UITE), with its consortium partners the Armenian Lawyer’s Association and the European Business Association in the framework of the SMEDA project. The website was launched in April 2017. They have already received 32 reports within the last five months, with 10 of those complaints already resolved.
UITE lawyer Arkadi Sahakyan explains that, within the framework of the programme, they have had numerous meetings with business representatives both in the capital Yerevan and in regions around Armenia. They have discussed issues relating to tax and customs services, as well as issues of broader economic competitiveness: “During those meetings we have raised several issues, which we will communicate to the Government of Armenia in the form of suggestions and recommendations. And after the end of the programme, we will monitor whether our suggestions have been accepted and implemented. As those issues came out in practice, they hinder the development of the businesses. And we want to have a strong economy which will help to step up and develop our country.”
According to Diana Sarumova, Executive Director of the European Business Association, the project has succeeded in creating a dialogue platform for the public and private sectors which business representatives trust: “During this year we can already feel that the level of trust is increasing. Businesses are starting actively to voice their problems. As a result, we have many success stories. And we have realised that, when you work together, you can achieve great results in Armenia.”
To read the whole article “From innovation to social entrepreneurs: how EU4Business helps SME development in Armenia and how the country’s entrepreneurs respond” press HERE.