Նոյեմբերի 1-ին կայացավ առանց փողկապների հանդիպում ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի հետ
Երևան, նոյեմբերի 1, 2017թ․ –  Բիզնեսի ու նրանց շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական ու բիզնես կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն առանց փողկապի հանդիպման ընթացքում քննարկեցին ՀՀ արդարադատության նախարար պարոն Դավիթ Հարությունյանի հետ մասնավոր հետախույզների ինստիտուտի ներդրման դրական և ռիսկային կողմերը։
Հանդիպումը կազմակերպվել էր «Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ), Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի (ԻՀԱ) և Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի (ԵԲԱ) կողմից:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է մասնավոր հետախույզների ինստիտուտի վերաբերյալ Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի կողմից կատարված ուսումնասիրությունը, որի արդյունքներին համաձայն այս ինստիտուտը կարող է դիտարկվել բիզնեսի ոլորտում կոռուպցիոն խնդիրների հաղթահարման միջոց: Մասնավորապես, մի շարք երկրներում հետախույզները էական աջակցություն են ցուցաբերում տնտեսվարող սուբյեկտներին նրանց պարտապանների և այլ գործընկերների հեղինակության եւ ֆինանսական վիճակը ուսումնասիրելու, իրենց վրա վերցված ֆինանսական պարտավորությունները իրականում կատարելու իրենց կարողությունը որոշելու հարցում: Արդյունքում մեծապես կանխվում է ռիսկային գործարքների կնքումը և պարտապանների կողմից պարտքի վճարումից խուսափումը:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը ներկայացրեց իր դիտարկումներմն ու այս ինստիտուտի ռիսկային կողմերը՝ հաշվի առնելով մի շարք պետություններում արդեն իսկ զարգացած այս ինստիտուտի փորձը, որին հաջորդեց արդյունավետ քննարկում: Հանդիպման ավարտին քննարկվեցին նաև ներկաներին հետաքրքրող իրավական ոլորտի այլ հարցեր։ Նշենք նաև, որ ծրագրի շրջանակներում գործարկվում է  bizprotect.am կայքը, որը հնարավորություն է տալիս ահազանգել բիզնեսի զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրների մասին, որից հետո մասնագետները ուսումնասիրում են հայտը և արագ արձագանքում դրան: Կայքը հնարավորություն է տալիս խնդրի մասին տեղեկացնելու նաև անանուն: Կայքի ստեղծողները միջազգային ստանդարտներն ու փորձը հաշվի առնելով հոգացել են, որպեսզի որևէ մեկը (այդ թվում նաև իրավապահները) չկարողանան հայտնաբերել ահազանգի հեղինակին:  Ստեղծվել է նաև bizprotect.am կամ bizpashtpan.am բջջային հավելվածը, որի դեպքում հնարավոր է խնդրի մասին ահազանգել առավել արագ: Հավելվածը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն տեքստային տեղեկություններ փոխանցել, այլև լուսանկարներ, փաստաթղթեր:

On 1 November 2017 without-ties meeting with the RA Minister of Justice was held
Yerevan, 1 November 2017 – Representatives of non-governmental and business organizations involved in the protection of business and their interests discussed the positive and risky aspects of the introduction of the institute of private intelligence during without-ties meeting with the Minister of Justice of Armenia, Mr. Davit Harutyunyan.
The meeting was organized in the scope of the “Evidence-based Advocacy for Reform” project, which is implemented by the Union of Information Technology Enterprises (UITE), Armenian Lawyers’ Association (ALA) and European Business Association (EBA) with financial support of the German International Cooperation (GIZ).
According to the presented study on the Private Investigators’ Institute conducted by the Armenian Lawyers’ Association, mentioned institute can be considered as a means of overcoming corruption problems in the business sphere. Specifically, in a number of countries, intelligence agents provide substantial support to economic entities to study the reputation and financial status of their debtors and other partners in determining their ability to actually fulfill their financial commitments. As a result they are prevented from signing risk deals and avoid situations of avoidance to pay debts by debtors. Minister of Justice David Harutyunyan presented his observations and the risk aspects of this institute, considering the experience of this already-developed institute in a number of countries.
During the effective discussion other issues related to the legal sphere were also discussed. Notably, bizprotect.am website has been launched within the framework of the project, which provides an opportunity to report the problems that hinder the development of business, after which the specialists study the application and respond quickly to it. It is possible also to inform about a problem anonymously. The website creators, taking into consideration the international standards and experience, also have taken care that no one (including law enforcement agencies) could identify the reporting person. By the way, there are already success stories. The mobile application bizprotect.am or bizpashtpan.am has been created as well, which helps to report on a problem faster. The application allows not only sending of text information, but also the photos and documents.