Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի երկրորդ գագաթնաժողովը կայացել է 2017թ․ դեկտեմբերի 15-ին
Երևան, դեկտեմբերի 15, 2017թ․ – Այսօր տեղի է ունեցել Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի երկրորդ գագաթնաժողովը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար և Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի պատվավոր նախագահ Ն․Գ․ պարոն Պյոտր Սվիտալսկին և ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ պարոն Գարեգին Մելքոնյանը ազադարարեցին Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի 2-րդ գագաթնածողովի պաշտոնական բացումը: Օրը խորհրդանշական է ասոցիացիայի համար․ պարոն Սվիտալսկին և պարոն Մելքոնյանը պարոն Լյուկ Դիվինի հետ միասին երկու տարի առաջ ազդարարեցին Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի ստեղծումն ու տվեցին պաշտոնական մեկնարկը: Բացման արարողության ընթացքում ներկայացվեցին նաև ԵՄ-Հայաստան գործարար հարաբերությունները, ինչպես նաև գործարարների համար Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական Միություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) համաձայնագրի կարևորությունը:
ԵԲԱ-ի փոխնախագահ պարոն Ջորջ Բլիքասը նշեց երկրկում նոր ներդրողների համար բարենպաստ գործարար միջավայրի կարևորությունը, ինչպես նաև ընդգծեց հանրային-մասնավոր երկխոսության (PPD) շրջանակներում իրականցվող գործունեությունը և դրա դերը ներդրումային միջավայրի բարելավման համար:
ԵԲԱ գործադիր տնօրեն տիկին Դիանա Սարումովան ներկայացրեց 2017 թ․ ասոցիացիայի հիմնական արդյունքները և ձեռքբերումները, ինչպես նաև 2018 թ. գործունեության և միջոցառումների պլանը: Նա նաև ներկայացրեց 2017 թ. ԵԲԱ-ի Ֆինանսական հաշվետվությունը: Ֆինանսական աուդիտի հաշվետվությունը նույնպես ներկայացվել է գագաթնաժողովին:
ԵԲԱ-ի խորհրդի նոր անդամները հաստատվել են Գագաթնաժողովի կողմից․ դրանք են`Ավանգարդ Motors (Mercedes-Benz Armenia), Կոկա-Կոլա ՀԲՔ Արմենիա, Ջեյ-Թի-Այ Արմենիա և Լակտալիս Արմա “Պրեզիդենտ” ընկերությունները:
Այսպիսով, ԵԲԱ 2-րդ գագաթնաժողովն հաստատել է ասոցիացիայի խորհրդի հետևյալ կազմ.
1. ABBC – Հայ բրիտանական գործարար պալատ
2. AIACI – Հայ-իտալական առևտրային եւ արդյունաբերական ասոցիացիա
3. CCI France Armenie – Ֆրանս-հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատ
4. DWV – Գերմանական բիզնես ասոցիացիա
CASOK Չեխ-հայ-սլովակ առևտրի պալատը նշանակվել է որպես ԵԲԱ խորհրդի դիտորդ՝ ըստ ԵԲԱ կանոնադրության
5. Ավանգարդ Մոթորս (Mercedes-Benz Armenia)
6. Կոկա-Կոլա ՀԲՔ Արմենիա
7. Ինտրաքոմ Հայաստան
8. Ջեյ-Թի-Այ Արմենիա
9. Լակտալիս Արմա “Պրեզիդենտ”
ԵԲԱ 2-րդ գագաթնաժողովին հաջորդեց տոներին ընդառաջ ընդունելոություն և հյուրասիրություն ասոցիացիայի անդամների, բարձրաստիճան հյուրերի մասնակցությամբ։ Երեկոն առանձնահուկ էր նաև ԵՄ անդամ երկրների ազգային պարերով, որոնք ներկայացվել էին միջոցառման ընթացքում։

On 15 December 2017, second General Assembly of EBA took place
Yerevan, 15 December 2017 –  The Second General Assembly of the European Business Association took place.
Head of EU Delegation to Armenia and the Honorary President of EBA H.E. Mr. Piotr Świtalski, first deputy minister of the Economic Development and Investments Mr. Garegin Melkonyan have officially opened the inauguration of European Business Association General Assembly N2. The day is very symbolic for EBA due to the fact that the same representatives were conducting the ceremony of establishment of European Business Association in Armenia right two years ago together with Mr. Luc Devigne. During the opening ceremony EU-Armenia business relations as well as CEPA agreement’s importance for businesses have been also presented.
EBA Vice President Mr. George Blekas mentioned the importance of favorable business environment for the operating and new investors in the country as well as emphasized PPD activities and its role for the investment climate improvement.
Executive Director of EBA Ms. Diana Sarumova presented main results and achievements for 2017 as well as activities and events plan for 2018. She also presented financial report for 2017.
Financial Audit Report has been presented to the General Assembly as well.
New Board Members have been approved by the General Assembly: Avangard Motors (Mercedes-Benz Armenia), Coca-Cola HBC Armenia, JTI Armenia and Lactalis Arma.
Herein the following Board of EBA has been approved by General Assembly:
1. ABBC Armenian British Business Chamber
2. AIACI Armenian Italian Association for Commerce and Industry
3. CCI France Armenie French Armenian Chamber of Commerce
4. DWV German Business Association
CASOK Czech-Armenian-Slovak Chamber of Commerce assigned as an observer Board member according to the EBA Charter
5. Avangard Motors (Mercedes-Benz Armenia)
6. Coca-Cola HBC Armenia
7. Intracom Armenia
8. JTI Armenia
9. Lactalis Arma
EBA 2nd General Assembly session was followed by EBA Christmas Networking Reception with the presence of high ranking officials, representatives of EBA members and partners. The reception was marked by the European national dances, which were presented during the evening.