Հուլիսի 20-ին, 2017թ․ Եվրոպական Բիզնես Ասոցիացիան և Պորտուգալիա-Հայաստան Առևտրաարդյունաբերական Պալատը կնքեցին փոխըմբռման հուշագիր
Երևան, հուլիսի 20, 2017թ – Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան և Պորտուգալիա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատը կնքեցին փոխըմբռան հուշագիր՝ զարգացնելու բիզնեսի ոլորտում երկկողմ համագործակցությունը։
Եվրոպական բիզնես ասոցիան և Պորտուգալիա-Հայաստան առևտրարդյունաբերական պալատը համաձայնել են քաջալերել գործարար առևտրային պատվիրակությունների, փորձարարների և տնտեսական առաքելությունների փոխանակումը, ինչպես նաև աջակցել այդ այցերի հետևողականությանը; կողմերի միջև ապահովել արդյունավետ խորհրդատվություն, համագործակցություն և տեղեկատվության փոխանակում։
Կազմակերպությունները նաև պայմանավորվել են աշխատել իրենց համապատասխան անդամների հետաքրքրությունների շրջանակներում, փոխանակել տնտեսական և շուկայական տեղեկատվություն, վիճակագրական և առևտրային տվյալներ,  ինչպես նաև հնարավորության դեպքում ներդրումներ կատարել` նպատակ ունենալով նպաստել գործարար առևտրի կապերին և համատեղ ծրագրերի ակտիվացմանը։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի և Պորտուգալիա-Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատի նաև ձեռք է բերվել համաձայնություն ձեռնարկությունների զարգացման միջոցով աջակցել  առևտրի և ստանդարտների ու լավագույն պրակտիկայի խթանմանը, ինչպես նաև փոխանակել բիզնեսի հետ կապված հրապարակումներ, ամսագրեր, պարբերականներ, դիրեկտորիաներ, օրենքներ և կանոնակարգեր տնտեսական և գործարար գործունեությունը կարգավորող իրենց բիզնես համայնքների համար, երբ դրանք հրապարակվեն։
Համաձայնության կետերից էր նաև աջակցությունն ուղղված կազմակերպությունների մասնակցությանը առևտրային տոնավաճառների, ցուցահանդեսների, սիմպոզիումների, կոնֆերանսների, սեմինարների և այլ նմանատիպ միջոցառումների, որոնք միտված են գործարար առևտրի և ներդրումների խթանմանը։
Կողմերը նաև պայմանավորվեցին խրախուսել տեխնիկական փորձի փոխանակումը և ուսուցանումը համապատասխան անդամների միջև, երկկողմ ներդրումների խրախուսման նպատակով ներդրումային հնարավորությունների զարգացումը և` (նաև ներգրավելով համապատասխան պետական մարմիններին) բացահայտել ու հնարավորության դեպքում նվազեցնել այնպիսի խոչնդոտները, որոնք կարող են խանգարել բիզնեսի զարգացմանը:

Yerevan, 20 July 2017 – The European Business Association in Armenia and the Chamber of Commerce and Industry Portugal-Armenia signed the Memorandum of Understanding to promote bilateral business cooperation.
The EBA Armenia and the CCI Portugal-Armenia agreed to establish effective consultation, co-operation, and the exchange of information between the parties; to encourage the exchange of business trade delegations, experts and economic missions and support the following up of such visits; to support of trade facilitation via enterprise development, and the promotion of standards and best practice.
The European Business Association and the Chamber of Commerce and Industry Portugal-Armenia have also come to terms to endeavor in the interest of their respective members, to exchange economic and market information, statistic and business trade data pertaining to foreign business trade and investment wherever possible with a view to facilitate business trade contacts and activate joint projects.
In the scope of the bilateral cooperation, the EBA Armenia and the CCI Portugal-Armenia agreed to exchange any business trade related publications, magazines, periodical, directories, laws and regulations governing economic and business activities for their respective business communities whenever these are published; assist and support in the organization, promotion and participation in any business trade fairs, exhibitions, symposia, conferences, seminars and other similar events that are aimed at the promotion of business trade and investment;
Both expressed willingness to support and encourage the exchange of technical expertise know how and training opportunities between their respective members; promote investment opportunities available with the aim of encouraging bilateral investments; endeavor to identify and wherever possible eliminate any obstacles or barriers that may hinder the growth of trade and business by engaging the respective state authorities to finding suitable solutions thereto.