Հուլիսի 14-ին ՓՄՁ Զարգացման Խորհրդի նիստին Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան բիզնեսին առնչվող օրենսդրական խնդիրներ վերհանեց
Երևան, հուլիսի 14, 2017թ․ – Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան մասնակցեց քննարկումներին՝ ՀՀ Կառավարությունում անցկացված Փոքր և Միջին Ձեռնարկությունների Զարգացման Խորհրդին նիստին, կայացված ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ։ Քննարկումների ընթացքում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան վերհանեց վերջերս տեղական տուրքերի և վճարների օրենքում փոփոխության առաջացրած խնդիրները, ըստ որի` ալկոհոլի և ծխախոտի վաճառքի, ինչպես նաև հանրային սննդի կազմակերպման համար տեղական տուրքի հաշվարկման հիմք է ընդունվելու ընդհանուր շինության չափը:
ՓՄՁ-ների համար հարկաչափերը տարբերակելու և նվազեցնելու նախաձեռնությունը ողջունելի է, սակայն օրենքում “ընդհանուր շինություն” տերմինը խնդիրներ է առաջ բերում: Վարչապետը հանձնարարեց Երևանի քաղաքապետարանին վերանայել խնդիրը և հանդես գալ նոր առաջարկով:
Հաջորդիվ քննարկվեցին հարցման արդյունքները, որն առաջարկում է հարկերի կամ հաշվարկների ուշացման համար նախազգուշացումը որպես նախնական վարչական պատասխանատվության միջոց սահմանելը: Եվրոպական Բիզնես Ասոցիացիան բարձրաձայնեց այն խնդիրը, որ եթե հարկատուն կատարում է տեխնիկական սխալ, որը չի հանգեցնում հարկաչափի նվազեցմանը, կիրառվում են մեղմ վարչական տուգանքներ: Վարչապետը հանձնարարեց Պետական եկամուտների կոմիտեին վերանայել խնդիրը և հանդես գալ նոր առաջարկով: Վարչապետը հանձնարարեց հարցում անցկացնել բիզնեսների շրջանում` հասկանալու նրանց կարծիքը այլ տնտեսական հանցագործությունների ապաքրեականացման մասին ի հավելումն Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքով հետապնդման ենթակա տնտեսական հանցագործությունների շարքի ապաքրեականացման շրջանակներում արդեն  առկա չորս տնտեսական հանցագործությունների:

Yerevan, 14 July 2017 – The European Business Association attended discussions at the regular session of the Small & Medium Entrepreneurship Development Council of the Republic of Armenia, chaired by Prime Minister Karen Karapetyan, and raised the issue related to the recent change in the Law on the local duties & fees, according to which the calculation base of the local duty for the trade of alcohol & cigarettes as well as for the organization of public food is the total size of the general building.
The initiative to differentiate the rates & decrease it for the SMEs is generally welcomed but during the law application “general building” causes problems. The Prime Minister instructed to discuss again the issue with Yerevan Municipality & present a proposal. The meeting next discussed the findings of a survey, which recommends the warning as a preliminary administrative measure for outstanding tax payments. The EBA raised the issue that if the taxpayer made an offence/technical mistake which does not result decrease/loss of taxes, also apply soft administrative measures. The Prime Minister instructed to discuss again the issue with State \revenue Committee & present a proposal. In the frame of the decriminalization of series of economic crimes subject to prosecution under the Criminal Code of the Republic of Armenia, in addition to presented 4 economic crimes, Prime Minister instructed to make a survey among businesses to know its opinion for decriminalization of additional ones if any.