Փետրվարի 13-ին, Եվրոպական Բիզնես Ասոցիացիայի անդամները ՀՀ Կառավարությունում հանդիպել են վարչապետ պարոն Կարեն Կարապետյանի հետ։ Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար պարոն Պյոտր Սվիտալսկին։
Դիտեք Առաջին ալիքի ռեպորտաժը Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի մասին
Նմանատիպ հանդիպումները հանդիսանում են պետական-մասնավոր երկխոսության հարթակի լավագույն օրինակներից։ Այն ընձեռում է բիզնեսի ներկայացուցիչներին իրենց համար կարևոր հարցեր բարձրաձայնելու և համապատասխան առաջարկներ ներկայացնելու հնարավորություն։
Հանդիպման ընթացքում բիզնեսի ներկայացուցիչները շնորհակալություն հայտնեցին Պետական Եկամուտների Կոմիտեի կողմից կատարված աշխատանքի համար, մասնավորապես եվրոպական երկրներից ներկրվող ապրանքների համար հսկիչ գների խնդրի լուծման, ինչպես նաև շահաբաժինների հարկման վերաբերյալ, որը Եվրոպական ներկայացուցիչների համար սահմանվելու է նույն դրույքաչափով ինչ-որ տեղականների համար։
Այնուամենայնիվ, Եվրոպական Բիզնես Ասոցիացիայի կողմից նաև նշվեց առաջարկ կիրառել նույն մոտեցումը բոլոր ոչ ռեզիդենտների նկատմամբ՝ ստեղծելով հավասար պայմաններ բոլորի համար։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաև այլ հարցեր, մասնավորապես․
– պետական գնումներ
– արդար մրցակցություն
– տուրիզմի ոլորտում առկա խնդիրներ և այլն։
Կազմակերպությունները իրենց հարցադրումները ուղեցին երկրի վարչապետին և արդյունավետ երկխոսության արդյունքում հենց տեղում մի շարք խնդիրներ լուծումներ ստացան։
Նշենք, որ նման ակտիվ մասնակցությունը բիզնեսի կողմից, ինչպես նաև բաց և անմիջական լինելը շատ կարևոր դրական ազդանշան է, որը վկայում է վստահության մակարդակի աճի մասին։

EBA members attended a meeting with the Prime Minister of Armenia on 13th of February 2017
On February 13, Members of the European Business Association had a meeting with the Prime Minister Mr. Karen Karapetyan at the Government of Republic of Armenia. Head of EU Delegation to the Republic of Armenia Mr. Piotr Świtalski has also attended the meeting today.
Watch Armenian Public TV’s news report about the European Business Association in Armenia
This meeting is one of the best examples of the Public-Private Dialogue Platform, which gives an opportunity to raise important issues and get the appropriate solutions.
The representatives of businesses expressed their gratitude for the work implemented by the State Revenue Committee, in particular, the solution of the issues regarding reference prices’ and taxation of dividends, which will be set at the same rate for European businesses as that for the local ones.
We should try to keep it on the same way.
However, the European Business Association also suggested to apply the same approach towards all  non-residents creating equal conditions for all this way.
Other issues have also been discussed during the meeting today. Particularly,
– state procurement
– fair competition
– challenges in the tourism sector
During the meeting companies directed their questions to the Prime Minister and as a result received solutions to the number of problems right on the spot.
The fact that businesses are so active and open proves that the level of trust to the government has increased.