Երևան, 28 ապրիլի 2017 – «Փաստերի հիման վրա բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ «ԲիզՊաշտպան» նոր հարթակի շնորհանդեսը։ «ԲիզՊաշտպան»-ն ուղղված է գործարար միջավայրում առկա խնդիրների վերհանմանը ու դրանց լուծմանը։ Ծրագիրն իրականացնում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը, Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի ղեկավար Դիանա Սարումովան, խոսելով բիզնեսի անունից, ասաց, որ այսպիսով լուծվում է տարիներ շարունակ անլուծելի թվացող մի կարևորագույն խնդիր․ «Մենք կազմակերպել ենք հարցում, որին 140 կազմակերպություններից ներկայացուցիչներ են մասնակցել, մենք հասկացանք, որ շատ դժվար է ինֆորմացիա ստանալ, քանի որ մեծամասնությունը հիմնականում վախենում է հնչեցնել խնդիրները։ Այդուհանդերձ, երբ այդ խնդիրները բարձրաձայնվեցին, մենք փորձեցինք լուծումներ տալ դրանց։ Այս կայքի մասով կարևոր է ակնակալել գործարարների ակտիվությունը»,- շեշտեց տիկին Սարումովան։
«ԲիզՊաշտպան» հարթակը հնարավորություն է տալիս բարձրացնել ոլորտում առկա խնդիրները՝ մնալով անանուն, հատուկ այդ նպատակի համար կայքում տրվել են մի շարք լուծումներ, ինչպես նաև կա ուղեցույց, որին ծանոթանալով գործարարները առավել վստահորեն կներկայացնեն հայտեր։ Գործարարների տրամադրած տեղեկատվությունը կուսումնասիրվի ծրագրի փորձագետների կողմից, որից հետո նրանք կստանա պատասխան:
Բոլոր խնդիրները կլուծվեն ոչ թե տեղական, այլ գլոբալ մակարդակով, այսինքն՝ ծրագրի ներկայացուցիչները չեն սահմանափակվելու միայն գործարարների բարձրաձայնած անհատական խնդիրների մասին բարձրաձայնելով, նրանք նաև բարեփոխումների առաջարկներ են անելու պատկան մարմիններին։ Հարթակը նաև տեղեկատվական գործառույթ է իրականացնելու․ գործարարները կարող են ծանոթանալ իրավական դաշտում կատարված փոփոխություններին, կայքում տեղադրվելու են վերլուծություններ և հետաքննություններ։ Կայքն ունի վիճակագրության բաժին, որի միջոցով ընթերցողները կիրազեկվեն այն մասին, թե որ ոլորտում են ամենաշատ բարձրաձայնված խնդիրները և հայտերից քանի տոկոսն է ընթացք ստացել։
«Այս կայքը հենց հանդիսանալու է հարթակ տարբեր խմբերի հաղորդակցման, խնդիրների վեր հանման ու հասարակության համար»,- այսօր կայքի պաշտոնական շնորհանդեսի ժամանակ ասաց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը։
Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա նախագահ Կարեն Զադոյանը խոսելով կայքի կարևորության մասին՝ ասաց, որ այն երկու գործառույթ է իրականացնում՝ հակակոռուպցիոն և բիզնեսի խնդիրների վեր հանման։ Ըստ պարոն Զադոյանի՝ կայքը հեղափոխական լուծում է, այսպիսով գործարարները հնարավորություն կունենան վեր հանել խնդիրները՝ վստահորեն իմանալով, որ դրանք կհայտնվեն պետական մարմինների և իրավապահների ուշադրության կենտրոնում, ընդ որում՝ այս գործընթացքում հայտատուները հնարավորություն ունեն մնալ անանուն։

“BizProtect” will help businesses freely present their issues in the field on confidential basis
Yerevan, 28 April 2017 – Presentation of the “BizProtect”,  new website, which is aimed at the identification and solution of the problems in the business environment, was held in the scope of the “Evidence-based Advocacy for Reforms” project. The project is implemented by the Consortium of the Union of Information Technology Enterprises, European Business Association and Armenian Lawyers’ Association.
Ms Diana Sarumova, Executive Director of the European Business Association, speaking in the name of businesses noted that the new website solves a major issue which seemed unsolved for a long time, “We conducted a survey, which was included representatives of 140 organizations. We realized that it is very difficult to get information, mainly because the majority is afraid to raise issues. However, when these issues were raised, we tried to give them solutions. This site as a whole is an important tool to expect the activity of businessmen,” Ms Sarumova said. “BizProtect” platform enables to raise issues that exist in the sector remaining anonymous. Especially for this purpose there are a number of options to solve this. There is also a guide, and after reading it the businessmen will submit applications more confidently. Experts will review the information provided by businesses, after which they will receive a response.
All problems will be solved not on the local levels but globally. This means that the project representatives will not be limited only by raising the individual issues provided by the businesses. They also will make suggestions for improvements to the proper authorities. The platform will also carry out an informative function: Businesses can learn about the changes in the legal field. The site will also publish investigations and analysis. The website has statistics section, which inform the readers about the sectors with most problems and provide information about the statistics the initiated cases.
“This site will serve as a platform for communication with different groups, identification of problems and for the society,” Mr. Karen Vardanyan, Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises said at the official opening ceremony of the website.
Speaking about the importance of the website, Mr. Karen Zadoyan, President of the Armenian Lawyers’ Association said that the site has two functions: identification of problems and raising the problems of businesses. According to Mr. Zadoyan the website is a revolutionary solution: thus, the entrepreneurs will have the opportunity to raise issues with confidence that the problems will be introduced to attention of the public authorities and law enforcement bodies, and in addition, the complainers will remain anonymous.