Մայիսի 11, 2017թ․ – Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան մասնակցել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում տեղի ունեցած ՀՀ ֆինանսների նախարարի հրամանով ստեղծված եկամուտների քաղաքականության կատարելագործման ընդլայնված խորհրդի հերթական նիստին, որին մասնակցել են խորհրդակցական ձայնի իրավունքով խորհրդի կազմում ընդգրկված միջազգային հայտնի խորհրդատվական կազմակերպությունների, ՀՀ ֆինանսների նախարարության, այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Խորհրդի նիստի ընթացքում ընդգծվել է, որ խորհուրդը մեծ նշանակություն է տալիս նաև հասարակական կազմակերպությունների կողմից ներկայացված օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկներին և նպաստում է քաղաքացիական հասարակություն-պետություն արդյունավետ համագործակցությանը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև հարկ վճարողների շահերը ներկայացնող կազմակերպությունների, այլ հասարակական միավորումների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների կողմից ներկայացված` հարկային հարաբերությունները կարգավորող օրենսդրական դաշտի կատարելագործմանն ուղղված մի շարք առաջարկություններ: Մասնավորապես` քննարկվել է ներդրումային ծրագրեր իրականացնող տնտեսավարող սուբյեկտների կողմից ոչ ընթացիկ ակտիվների գծով ամորտիզացիոն մասհանումների հաշվարկման համակարգի վերանայման, ծառայությունների մատուցման դեպքերում ծառայությունները մատուցելուց հետո հաշվարկային փաստաթղթեր դուրս գրելու հնարավորություն ընձեռելու, շրջանառելի բազմակի օգտագործման տարաների ԱԱՀ-ով հարկման, ինչպես նաև այլ հարցեր:

EBA Armenia attended the regular session of the Income Policy Improvement at the ministry of finance of Armenia
May 11, 2017 – European Business Association attended the regular session of the Income Policy Improvement at the ministry of finance of Armenia. International advocacy organizations and other representatives of various departments of the ministry of finance were present at the session.During the meeting it was pointed out that the Council gives great importance to the legislative proposals submitted by NGOs and civil society, and the state contributes to effective cooperation within the government and community.
The meeting also discussed the organizations representing the interests of taxpayers, other public associations, as well as a number of proposals submitted by international organizations aimed at improving the legislative framework governing the taxation of international organizations. In particular, the sides discussed the investment projects by business entities to review the system of calculating the depreciation of noncurrent assets, provision of services to enable the billing documents to write off, negotiable reusable containers’ taxation via VAT, as well as other issues.