Երևան, հունիսի 10, 2017 – Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան (ԵԲԱ), Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան (ԻՀԱ) կազմակերպեցին պետական գնումների ոլորտի օրենսդրական վերջին փոփոխությունների, առնչվող խնդիրների ու ռիսկերի վերաբերյալ ներկայացումն ու քննարկումը։
ԵԲԱ-ի, ԻՏՁՄ-ի և ԻՀԱ-ի ներկայացուցիչները ողջունեցին ներկաներին և ներկայացրեցին միջոցառման օրակարգում ներկայացված խնդիրները։
Հանրային գնումների վերաբերյալ ներկայացումներից հետո, հերթը հարց/պատասխան սեսիայինն էր, որի ընթացքում բիզնես համայնքի ներկայացուցիչները հնարավորություն ունեցան պարզաբանումներ ստանալու պետական գնումների ոլորտում իրականացվող օրենսդրական փոփոխությունների և այդ արդյունքում հնարավոր խնդիրների ու ռիսկերի մասին ներկա փորձագետներից։
«Պետական գնումների ոլորտի օրենսդրական վերջին փոփոխությունների և խնդիրների ու ռիսկերի ներկայացում» միջոցառումը իրականացվել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագրի շրջանակներում։

EBA Armenia, UITE and ALA raised awareness on the recent legislative changes and related risks in the RA public procurement sector on June 10, 2017
Yerevan, 10 June 2017 The European Business Association Armenia, Union of Information Technology Enterprises and Armenian Lawyers’ Association in consortium presented the recent legislative changes and related problems and risks in the Public procurement sector.
Representatives of the EBA in Armenia, UITE and ALA welcomed those presents and outlined the main topics of the further discussion.
Head of Procurement Process Regulation and Coordination Division Mr. Vahe Mahtesyan presented the main thesis of the new RA Law on Procurement and the problems of the formulation process of the State bodies’ needs (procurement items to be purchased). Mr. Mahtesyan introduced the steps to increase the confidence of the companies towards the procurement system and talked about appeal system problems.
Following the presentations by the panelists, the floor was open for questions and comments. Representatives of business community got necessary clarifications and updates on public procurement sector regarding legislative changes and related problems.
“The recent legislative changes and related problems and risks in the Public procurement sector” presentation was held in the framework of the “Evidence-based Advocacy for Reform” project Funded by EU.