Երևան, հոկտեմբերի 20, 2017թ․ – Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան մասնակցեց ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ կայացած տեսչական բարեփոխումների համակագման խորհրդի հերթական նիստին, որպես հրավիրված կազմակերպություն։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի խորհրդին անդամակցության հայտը գտնվում է հաստատման փուլում։
Խորհրդի քննարկմանն են ներկայացվել Առողջապահական տեսչական մարմնի և Բնապահպանության ու ընդերքի տեսչության բնականոն գործունեությունն ապահովող օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթները, որոնք միտված են նշված մարմինների գործունեության կանոնակարգմանը: Այդ նպատակով փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվելու համապատասխան օրենքներում և կառավարության որոշումներում: Քննարկումներից հետո վարչապետ Կարապետյանը հանձնարարել է Արդարադատության նախարարությանը լրացուցիչ ուսումնասիրել ներկայացված փաթեթները՝ գնահատելով հնարավոր ռիսկերն ու հաշվի առնելով ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարման հարցը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Տեսչական մարմինների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագծին, որով, ըստ զեկուցողների, հստակեցվում է որակի ապահովման համակարգի գործունեությունը:

EBA attended the regular meeting of the Inspection Reform Coordination Council at the Office of Government of Armenia
Yerevan, 20 October 2017 – European Business Association, as an invitee, attended the regular meeting of the Inspection Reform Coordination Council, chaired by Prime Minister of the Republic of Armenia.
The EBA membership to Inspection Advisory Board is in the process․
The Council reviewed a package of legislative amendments, supposed to streamline and ensure the normal functioning of the Health Inspection Authority and the Environment and Subsoil Inspectorate. To this end, amendments will be made to relevant laws and government decisions.
Reference was made to the bill on amending the RA Law on Inspection Agencies, which is meant to streamline the quality assurance system’s operations․