Երևան, մայիսի 24-ին, 2017 թ – Եվրոպական Բիզնես ասոցիացիան և ամերիկյան առևտրի պալատը Հայաստանում կազմակերպում են “Քարտեզագրելով Հայաստանը որպես համաշխարհային կարգի զբոսաշրջային կենտրոն: հնարավորություններ, մարտահրավերներ, և ուղի” ֆորումը:
Արդեն մի քանի տարի է ինչ զբոսաշրջության ոլորտը առանցքային է Հայաստանի համար՝ նպատակ ունենալով խթանել տնտեսական աճը, զարգացնել տնտեսությունը հեռավոր վայրերում և, ի վերջո, կրճատել աղքատությունը երկրում: Հայաստանն ունեցել է մի շարք հաջողություններ, սակայն, դեռ շատ բան պետք է արվի, որպեսզի Հայաստանը համապատասխանի «Համաշխարհային կարգի տուրիստական վայր» կարգավիճակին:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները կլսեն Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից, Եվրոպական Միությունից և Կառավարությունից պաշտոնատար անձանց խոսքը՝ Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի ներկայիս վիճակի և զարգացման ռազմավարության վերաբերյալ: ՀՀ զբոսաշրջության նախարարության տնտեսական զարգացման և ներդրումների կոմիտեի ղեկավար Տիկին Զեյթունցյանը կներկայացնի 2017 թվականի Զբոսաշրջության զարգացման ռազմավարությունը և կխոսի հանրային-մասնավոր համաքործակցության հնարավորությունների մասին: Վերջում տեղի կունենա հարց ու պատասխան, որին կհաջորդի գինով և պանրով ընդունելություն :

Tourism event invitationOn 24 May 2017, the European Business Association Armenia and the American Chamber of Commerce in Armenia are organizing the “Mapping Armenia as a World-class Tourism Destination: Opportunities, Challenges, and Path Forward” Forum.
For several years, the tourism sector has been one of the key priorities for Armenia with the aim to propel the economic growth; to bring prosperity to remote areas; and to ultimately reduce poverty in the country. Armenia has had several success stories; however, there is still much to be done to make Armenia a “World-class Tourism Destination.”
During the event, the participants will hear from high-level officials of the US Embassy in Armenia, European Union, and the Government of Armenia regarding the current state of and the development strategy for the tourism sector in Armenia. Ms. Zeytuntsyan, the Head of State Tourism Committee of the RA Ministry of Economic Development and Investments, will present 2017 Tourism Development Strategy and will talk about potential public-private partnership opportunities. At the end, a question and answer session will be held followed by a “Wine & Cheese” reception.