Երևան, հունիսի 23, 2017 – Եվրոպական հանձնաժողովի Առևտրի գլխավոր տնօրինության և Աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և հավասար հնարավորությունների գծով գլխավոր տնօրինության ստորաբաժանումները, ԵԱԳԾ-ի հետ միասին ԵՄ Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգ պլյուսի (GSP+) դիտորդական առաքելության շրջանակում Հայաստան ժամանած պատվիրակությունը հանդիպել է Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի անդամների հետ, ինչպես նաև պետական մարմինների, գործատուների և արհմիությունների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ,
Կայացել են ընդարձակ հանդիպումները քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ՝ գնահատելու փոփոխությունները համապատասխան միջազգային կոնվենցիաների իրականացման հարցում․ մարդու և աշխատանքի իրավունքների, շրջակա միջավայրի, լավ կառավարման։
(GSP+) դիտորդական առաքելության շրջանակում պատվիրակությունը ժամանել էին Հայաստան, որպեսզի գնահատի Հայաստանի համապատասխանությունը 27 միջազգային հիմնական կոնվենցիաներին > http://bit.ly/2sdeArx
Առաջին գնահատականը 2014-2015 թվականների համար հրապարակվել էր առաջին հանրային GSP երկամյա հաշվետվությունում >http://bit.ly/2t4XOem
Այս տարեվերջին ԵՄ-ն կհրապարակի GSP երկրորդ հաշվետվությունը 2016-2017 թվականների համար՝ ներառելով GSP + -ում Հայաստանի համապատասխանության թարմացված գնահատականը։

Members of the EBA Armenia had a meeting with the delegation from the European Commission in the framework of GSP+ monitoring mission on June 23
Yerevan, 23 June 2017 – Delegation from the European Commission‘s DG TRADE and DG EMPL & the European External Action Service – EEAS visited Armenia in the context of a “Generalised Scheme of Preferences+” (GSP+) monitoring mission had a meeting with the members of the European Business Association in Armenia, government authorities, employers’ organisations and trade unions, representatives of international organisations․
Extensive meetings also with civil society to assess RA’s performance under GSP+: human & labour rights, environment, and good governance.
Delegation came to Armenia in the context of a “Generalised Scheme of Preferences+” (GSP+) monitoring mission to assess Armenia’s compliance with the 27 GSP+ relevant international conventions > http://bit.ly/2sdeArx .
The first assessment over the period 2014-2015 was published in the first public biennial GSP Report > http://bit.ly/2t4XOem .
By the end of this year, the EU will issue its second biennial GSP report for the period 2016-2017, including an update of the assessment of Armenia’s compliance under GSP+.
For more information:
DG TRADE web page on the Generalised Scheme of Preferences > http://bit.ly/1JkoJJj
Ongoing mid-term evaluation of the EU’s Generalised Scheme of Preferences > http://www.gspevaluation.com/