Հայաստանում գործող 14 բիզնես ասոցիացիաները ստորագրել են փոխըմբռման հուշագիր
Երևան, հունիսի 17, 2016թ․ – Հայաստանյան բիզնես ասոցիացիաների կողմից ստորագրվել է փոխըմբռնման համաձայնագիր Հայաստանում բիզնեսի զարգացման համար կարևորագույն խնդիրների վերաբերյալ:
ԲԵՌՆԵԼ ՓԱՍՏԱԹՈՒՂԹԸ
Սույն հուշագրի գլխավոր անդրադարձը այն հինգ խնդիրներն են, որոնք, ըստ հայաստանյան բիզնես ասոցիացիացիաների, ամենակարևորներն են: Դրանք են՝
1. Մաքսազերծման գործընթացը,
2. Հարկային համակարգը,
3. Հավասար իրավունքներ, մրցակցություն և մենաշնորհ,
4. Հանրային գնումների թափանցիկությունը և ժամկետները,
5. Դատական համակարգը:
Բիզնես ասոցիացիաները համաձայնության են եկել միավորելու իրենց ուժերը և տանելու հետագա աշխատանքներ վերոնշյալ 5 կետերի զարգացման համար:
2016 թ. Հուլիսին Եվրոպական Բիզնես Ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Բիզնեսի հեռանկարները, խոչընդոտները և հնարավորությունները» գործարարական ֆորումի ընթացքում փոխըմբռնման հուշագիրը ներկայացվեց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, ով էլ պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել հայաստանյան բիզնես ասոցիացիաներին և համագործակցել առաջնային խնդիրների լուծման հարցում:
Եվրոպական Բիզնես Ասոցիացիան կշարունակի վերոնշյալ խնդիրների զարգացման և տարվող աշխատանքի մասին բիզնես միջավայրին համապատասխան տեղեկատվություն ապահովելը:

Memorandum of Understanding signed among 14 Business Associations operating in Armenia
Yerevan, 17 June, 2017 – Business Associations of Armenia have signed Memorandum of Understanding on the most important issues for business development in Armenia.
DOWNLOAD PDF FILE
Memorandum of Understanding has been signed between Business Associations of Armenia. The main subject of Memorandum are those five issues that according to the business community are among the most important for business development in Armenia, particularly:
1. Customs Clearance procedures
1. Tax administration system
1. Equal rights, Competition and Monopoly
1. Public Procurement time limits and transparency
1. Judicial system
Business Associations agreed to collaborate their power and conduct further work on the improvement of the mentioned above 5 main issues.
During the “Business Perspectives, Impediments and Opportunities” business forum conducted by EBA in July 2016 MOU has been presented to the Prime Minister Hovik Abrahamyan and he committed to support Business Associations in Armenia and cooperate toward the main impediments improvements.
EBA will update business community on the current work and activities on the mentioned above improvements.