Երևան, մայիսի 24, 2017 թ․ – Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան (ՀԵԲԱ) և Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատը (ՀԱԱՊ) կազմակերպել էին «Հայաստանի քարտեզագրումը՝ որպես համաշխարհային կարգի զբոսաշրջային ուղղություն` հնարավորությունները, մարտահրավերները և առաջընթացի ուղին» թեմայով համաժողով Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարության նախարարի տեղակալ՝ պրն. Հովհաննես Ազիզյանը և ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ՝ տիկին Զարմինե Զեյթունցյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստան առաքելության տնօրեն՝ տիկին Դեբորահ Գրիզերը, Հայաստանում և այլ պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ:
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես եկան տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ` պրն. Հովհաննես Ազիզյանը և ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստան առաքելության տնօրեն՝ տիկին Դեբորահ Գրիզերը: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ՝ տիկին Զարմինե Զեյթունցյանը ներկայացրեց 2017 թվականի զարգացման ռազմավարությունը ու խոսեց պետություն-մասնավոր հատված պոտենցիալ համագործակցության հնարավորությունների մասին, որտեղ կարևորեց հետևյալը.
«Զբոսաշրջությունը Հայաստանում, վերջին տարիներին, շնորհիվ զբոսաշրջության ոլորտում վարվող նպատակային պետական քաղաքականության, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմերի` պետական կառավար¬ման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, մասնավոր հատվածի և բնակչության համագործակցության, արձանագրում է այցելուների թվի կայուն և դինամիկ աճ: Ներկայումս զբոսաշրջության ոլորտում պետական քաղաքականությունը հիմնականում ուղղված է համաշխարհային շուկայում Հայաստանի ճանաչելության և հասանելիության բարձրացմանը, ինչպես նաև ծառայությունների որակի ամրապնդմանն ու շարունակական բարձրացմանը»:
Առաջին քայլերն արվում են Հայաստանում զբոսարշրջության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ։ Ոլորտի ներկայացուցիչները, եվրոպական, ամերիկյան և տեղական ընկերությունները բարձրաձայնում են եղած խնդիրների մասին և ստանում են պատասխաններ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ՝ տիկին Զարմինե Զեյթունցյանից։

Opportunities, Challenges and Path of Mapping Armenia as a World-Class Tourism Destination were discussed on 24 May 2017
Yerevan, 24 May 2017 – The European Business Association (EBA Armenia) and the American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham) organized a “Mapping Armenia as a World-Class Tourism Destination: Opportunities, Challenges and Path Forward” forum at the Armenia Marriott Hotel Yerevan.
The event was attended by Deputy Minister of the Ministry of Economic Development and Investment, Mr. John Azizyan, the Head of State Tourism Committee of the RA Ministry of Economic Development and Investments Ms. Zarmine Zeitountsian, Director of USAID / Armenia Mission, Ms. Deborah Grieser, and other representatives of public and private sectors.
The forum was opened by Deputy Minister of Economic Development and Investment, Mr. John Azizyan and USAID / Armenia Mission Director, Ms. Deborah Grieser. Head of State Tourism Committee of the RA Ministry of Economic Development and Investments Ms. Zarmine Zeitountsian presented the development strategy in 2017 and spoke about the opportunities for potential cooperation between government and private sector, where she highlighted the following:
“Tourism in Armenia in recent years, due to government policies, as well as policy stakeholders in the tourism sector such as public administration, local government and the Armenian Apostolic Church, and the cooperation of the private sector, records a steady and dynamic growth in the number of visitors. At the moment state tourism policy is primarily aimed at the international market and increase access to Armenia’s recognition, as well as the consolidation and continuous improvement of the quality of services”.
It’s just the first step to the development of Tourism Sector of Armenia. Representatives of Tourism Sector, European, US and local companies are raising issues and getting answers from the Head of State Tourism Committee of the RA Ministry of Economic Development and Investments Ms. Zarmine Zeitountsian.
Find presentation of the Tourism Development of Armenia here tourism strategy presentation thumbnail