Երևան, մայիսի 5, 2017 – Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան (ԵԲԱ), Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) և Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան (ԻՀԱ) կազմակերպեցին մաքսային ոլորտում առկա ռիսկերի իրազեկում և նոր մաքսային օրենսգրքի վերաբերյալ կլոր սեղան-քննարկում։
«Մաքսային ոլորտում առկա ռիսկերը և նոր մաքսային օրենսգրքի վերաբերյա իրազեկում» թեմայով կլոր սեղան – քննարկումը իրականացվել է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագրի շրջանակներում։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովան ընդգծեց նոր մաքսային օրենսգրքի իրազեկման կարևորությունը, քանի որ շատերը դժվարանում են գտնել տեքստը և կարճ ժամանակահատվածում ծանոթանալ ավելի քան հազար էջից բաղկացած փաստաթղթին։
ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչները նշեցին, որ Հայաստանը այժմ գտնվում է անցումնային փուլում և մինչև ԵՏՄ-ին անդմակցելը մաքսային հարաբերությունները կարգավորվել են այլ տրամաբանությամբ և սկզբունքներով, իսկ ԵՏՄ նոր մաքսային օրենսգիրքը հիմնարարար փոփոխություններ է նախատեսում օրենսդրական կարգավորման ոլորտում։
ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչները ծավալուն կերպով պատասխանեցին մասնակիցների հարցերին, նշելով մաքսային ընթացակարգերի փոփոխության մանրամասները։
Ներկաները կարևորեցին բիզնես համայնքի ներկայացուցիչների ակտիվությունը և մաքսային նոր օրենսգրքի վերաբերյալ հանրային իրազեկման նման միջոցառումների հրատապությունը։
Բիզնես համայնքի ներկայացուցիչները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու մաքսային ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին և ստանալու անհրաժեշտ պարզաբանումներ բիզնեսին վերաբերող մաքսային կարգավորումների մասին համապատասխան պետական մարմինների ներկայացուցիչների և փորձագետների կողմից։

The EBA Armenia, UITE and ALA held the discussion of the current risks in Customs Sphere and highlights of the new Customs Code on 5 May 2017
Yerevan, 5 May 2017 The European Business Association Armenia, Union of Information Technology Enterprises and Armenian Lawyers’ Association in consortium held a round table discussion of the Current Risks in Customs Sphere and Highlights of the new Customs Code.
The EBA Armenia, UITE and ALA (Consortium) conducted the “Current Risks in Customs Sphere and Highlights of the new Customs Code Discussion” discussion in the framework of the “Evidence-based Advocacy for Reform” project Funded by EU.
The Executive Director of the European Business Association in Armenia, Ms Diana Sarumova stressed the importance of raising awareness on the new Customs Code, as many find it difficult to even find the text of the new Customs Code and learn more than 1000 pages of the document.
Representatives of the State Revenue Committee noted that Armenia is currently in a transitional phase. According to them, prior to becoming member of the Eurasian Economic Union, customs procedures were regulated by principles different than those which are being used now after entering the Eurasian Economic Union, as the new Customs Code of the EEU will provide fundamental changes in the field of legislative regulation.
Representatives of the State Revenue Committee responded extensively on the questions of those present at the discussion, mentioning the details of upcoming changes in customs procedures.
Attendees agreed on the importance of business community’s active role and the urgency of this kind of events aimed at public awareness on the new Customs Code.
The event provided opportunities for the representatives of business community to get necessary clarifications and updates on Customs regulations and reforms from corresponding officials and experts, who have also attended the discussion.