Հայաստանում կիրագործվի բիզնես ոլորտում ազդարարների ինստիտուտի զարգացման ծրագիրը
Դեկտեմբերի 15, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը և գործընկեր կազմակերպությունների կոնսորցիումը, որի կազմում են Եվրոպական բիզնես Ասոցիացիան, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան և կոնսորցիումի ղեկավարումը իրականացնող գործընկեր՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը կնքեցին «Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» դրամաշնորհային ծրագրի պայմանագիրը:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը հավանության է արժանացրել գործընկեր կազմակերպությունների կոնսորցիումի ծրագրի գաղափարն, որն առաջարկել է Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է մեծացնել գործարար անդամակցության վրա հիմնված կազմակերպությունների և բիզնես ասոցիացիաների ազդեցությունը՝ ՓՄՁ ոլորտի բարեփոխումները խթանելու համար:
Բացի այդ, նախատեսվում է ծրագրով ուժեղացնել կառավարություն-մասնավոր հատված երկխոսությունը, գործարկել նորարարական կայք, որը կապահովի բիզնես ոլորտի ազդարարների (whistleblowers) կողմից տեղեկատվության հայտնումն ու նրանց գաղտնիության ապահովումը, ինչպես նաև հատկորոշել բիզնես ոլորտի կոռուպցիոն ռիսկերը՝ իրավիճակը գնահատելու և համապատասխան բարեփոխումների առաջարկներ մշակելու համար:
Ծրագրի իրականացման համար Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը տրամադրելու է մոտ 100 հազար եվրո:
«Փաստերի վրա հիմնված բարեփոխումների ջատագովություն» ծրագիրն իրականացվում է «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) և Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից: Վերջինս էլ իրականացվում է ԳՄՀԸ «Մասնավոր հատվածի զարգացումը Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակում:
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը հանդիսանում է  Եվրոպական միության «ԵՄ-ն՝ Բիզնեսի համար» և «ԵՄ-ն՝ Նորարարության համար» նախաձեռնությունների մաս:

On December 15, the GIZ (“German Corporation for International Cooperation”) has signed “The evidence-based reforms advocacy” grant agreement with a joint consortium of the European Business Association, Armenian Lawyers Association and the leading partner of the consortium, which is the Union of Information Technology Enterprises.
The GIZ (“German Corporation for International Cooperation”) approved the project idea of the consortium proposed by the Armenian Lawyers Association.
The project aims to increase the impact of business organizations and business associations based on membership, to promote the SME sector reforms.
In addition, it is planned to strengthen government-private sector dialogue program, launch an innovative website that will provide the wistleblowers the opportunity to report the information and ensure their privacy, as well as to identify corruption risks for business, to assess the situation and develop appropriate reform proposals.
The GIZ (“German Corporation for International Cooperation”) will provide about 100 thousand euros for the implementation of the project.
“Evidence-based Advocacy for Reform” Project is implemented in the framework of “Support to SME Development in Armenia” (SMEDA) project, which is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ). GIZ Private Sector Development in South Caucasus Programme implements SMEDA project.