Հայաստանում եվրոպական բիզնես ասոցիացիան հուլիսի 7-ին առցանց հանդիպում է անցկացրել Հայաստանում տնտեսական մրցակցության վերաբերյալ
Հայաստանում եվրոպական բիզնես ասոցիացիան հուլիսի 7-ին առցանց հանդիպում է անցկացրել Հայաստանում տնտեսական մրցակցության վերաբերյալ: Հանդիպումը կազմակերպվել է ԵԲԱ անդամների և գործընկերների համար՝ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի հետ համատեղ՝ «ԵՄ բիզնեսի ամրապնդումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում:
Վեբինարի ընթացքում բացման խոսքով հանդես եկան Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը և Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը: Վեբինարը վարում էին ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Կարապետյանը և մրցակցության իրավունքի փորձագետ, ԵՊՀ Քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի դասախոս Արսեն Հովհաննիսյանը:
Վեբինարին քննարկվեցին հետևյալ թեմաները.
1️⃣ ՔՈՎԻԴ-19- ի ազդեցությունը մրցակցության վրա տարբեր շուկաներում,
2️⃣ «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքով սահմանված կանոնները, որոնց պետք է հետևել գործարար հարաբերություններում,
3️⃣ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների համառոտ նկարագրություն:
Մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները հարց ու պատասխանի և իրենց մտահոգությունները փոխանցելու հնարավորություն ստացան և առաջարկներ ներկայացրին:
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի անդամները համագործակցության ու նման ձևափաչով պարբերաբար հանդիպումներ անցկացնելու պատրաստակամություն հայտնեցին:

07 July 20, European Business Association in Armenia conducted an on-line meeting related to economic competition in Armenia
07 July 20, European Business Association in Armenia conducted on-line meeting related to economic competition in Armenia. The meeting was organized for EBA members and partners joint with the State Commission for the Protection of Economic Competition in the scope of EU Project “Strengthening of EU Business in Armenia”.
The opening speech was presented by Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador, H.E. Mrs. Andrea Wiktorin and the Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia Mr. Gegham Gevorgyan. Presentations have been conducted by Mr. Hayk Karapetyan, Member of the State Commission for the Protection of Economic Competition and Mr. Arsen Hovhannisyan, Competition law expert, lecturer of YSU Chair of Civil Law.
Webinar discussion topics presented:
1️⃣ The effect of Covid-19 on competition in markets
2️⃣ Rules set by the law on the protection of economic competition, which must be followed in business relations
3️⃣ Brief description of the changes in the law on the protection of economic competition.
Representatives of private sector had a Q/A session and passed their concerns, questions and suggestions.
Members of Commission for the Protection of Economic Competition expressed their willingness to cooperate and have this format of meetings on regular basis.