Հայաստանի բիզնես ասոցիացիաներին ընձեռնվել է հնարավորություն առաջ քաշել իրենց առաջարկությունները AAP2015 – PFRP (Տարեկան գործողությունների ծրագիր 2015 – Հանրային ֆինանսների բարեփոխումների ծրագիր) պետական գնումների և հարկային բարեփոխումների վերաբերյալ։
Եվրոպական Միության պատվիրակության ներկայացուցիչ Լյուդովիկ Չեխանովսկին ներկայացրեց փոփոխական տրանշի պայմանականության հանրային քաղաքականության կատարողականի գնահատման ցուցանիշների շարք, որոնք ասոցիացիաների պատվիրակությունները պետք է ընտրեն՝ իշխանությունների հետ համաձայնեցնելով և համագործակցելով այլ գործընկերների և զարգացման կազմակերպությունների հետ։
Դա մեծ հնարավորություն է բիզնես ասոցիացիաների համար՝ ներգրավված լինելու ԵՄ և ՀՀ կառավարության միջև ընթացող քննարկումներին ընտրված ցուցանիշների վերաբերյալ, որոնք պետք է համապատասխանեն գործարար միջավայրի թափանցիկության նպատակներին և արդյունավետության պահանջներին:
Բիզնես ասոցիացիաները քննարկեցին առաջարկությունները հանրային գնումների ընթացակարգի բարելավման մասին, որը պետք է կիրառվի ՀՀ կառավարության կողմից՝ այդ գործընթացը ավելի արդյունավետ, թափանցիկ և արդար դարձնելու համար։
Հիմնական առաջարկությունների թվում են՝
1) Մրցույթները բաժանել տարբեր մոդուլների այնպես, որ ավելի շատ մատակարարներ կարողանան մասնակցել և առաջարկել ավելի լավ գներ;
2) Որոշումների կայացման գործընթացում ոչ միայն գինը պետք է լինիհիմնական չափանիշը: Ավելին, գինը պետք է բացահայտվի միայն առաջին փուլի ընտրության ավարտից հետո;
3) Առաջիկա մրցույթների ցանկը պետք է հրապարակայնորեն հայտարարվի հենց որ դա ամրագրվի բյուջեի պլանավորման մեջ, որպեսզի ընկերությունները ավելի շատ ժամանակ ունենան մրցույթին լավ պատրաստված մասնակցելու համար;
4) Հանրային գնումների ընթացակարգի բողոքների մշակման համար պատասխանատու մարմինը պետք է առանձնացվի դիմումի գնահատման / ընտրության գործընթացից: Այնտեղ պետք է լինի անկախ մարմին ստեղծված այդ հենց այդ նպատակով;
5) Բարելավել առցանց ընթացակարգի կիրառումն ու պետական գնումների գործընթացի մոնիտորինգը (www.gnumner.am, www.armeps.am):

Public Procurement improvement process
Public Procurement discussionBusiness Associations of Armenia have been provided an opportunity to push forward their recommendations on AAP2015 –PFRP on public procurement and tax reforms.
Representative of European Delegation to Armenia Ludovic Ciechanowski presented number of indicators from the public policy’s performance assessment framework (PAF) for variable tranche conditionality that the delegations should select, in agreement with the authorities and in co-ordination with other partners and development organizations.
It is a great opportunity to be involved in the ongoing discussions between the EU and Armenian government on the selected indicators that should meet business environment transparency objectives and efficiency.
Business Associations of Armenia discussed recommendations on Public Procurement procedure improvement that should be applied by the Government to make the process more efficient, transparent and fair.
Among the main recommendations:
1) To split tenders into different modules so that more suppliers could participate and offer better prices.
2) Not only the price should be the main criteria in the decision making process. Even more, price should be disclosed only after the first round of selection is over.
3) The list of upcoming tenders should be publicly announced as soon as its fixed in the Budget Planning so that companies have more time to be well prepared to attend the tender.
4) The body that is responsible for the Processing of Public Procurement procedure complaints should be separated from the application evaluation/selection process. There should be independent body established for that purpose.
5) To improve the on-line procedure of applying and monitoring of Public Procurement process (www.gnumner.am, www.armeps.am).