Հայկական բիզնես միջավայրի քննարկում
Հուլիսի 7-ին Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան գործարար համայնքի ու դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետ համատեղ կազմակերպել էր բիզնես ֆորում: Միջոցառման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում եվրոպական բիզնեսների հեռանկարները և խոչընդոտները: Խոսվել է օտարերկրյա և տեղական կազմակերպությունների հնարավորությունների, ինչպես նաև բիզնես միջավայրը ներդրողների համար ավելի գրավիչ դարձնելու մասին:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ են ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին և ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Վարչապետի ներկայությունն այս միջոցառմանը շատ խորհրդանշական է: Այն բոլոր ջանքերի ու հայտարարությունների վկայությունը, որոնք մենք լսում ու ականատես ենք լինում, այն է, որ Կառավարությունը վճռական է ստեղծել ավելի լավ բիզնես միջավայր՝ մասնավորապես Եվրոպայի և ԵՄ-ի հետ կապեր ստեղծելու համար: Մենք շատ ենք գնահատում այս ամենը: Այս դահլիճում նստած բոլոր մարդկանց միավորում է մեկ ընդհանուր նպատակ. մենք ցանկանում ենք, որ եվրոպական ավելի շատ բիզնես գործընկերներ Հայաստանի հետ առևտուր ծավալեն ու ներդրումներ անեն: Հայերը գենետիկորեն ձեռնարկատիրական ջիղ ունեն: Նրանց միայն տարածք է հարկավոր, անվտանգություն ու օրենսդրություն: Այժմ շատ դժվար ժամանակներ են: Ցածր է նաև Եվրասիական տնտեսական միության երկրների տնտեսական աճը: Դժվարին ժամանակներ են նաև Եվրոպայի համար, բայց ես հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք գործի դնել Հայաստանի ունեցած ներուժը: Հայաստանն իր պատմությամբ ու աշխարհագրությամբ կամուրջ կառուցող է: Հայաստանում ավելի շատ եվրոպական բիզնեսներ խթանելով՝ մենք կստեղծենք Հայաստանի և Եվրոպայի միջև մեկ այլ կամուրջ», – ասել է դեսպան Սվիտալսկին:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կարևորել է նման միջոցառում անցկացնելու փաստը: «Գործարար համայնքի, ինչպես նաև տնտեսական քաղաքականություն մշակող պատասխանատուների լայն ներկայացվածությունն այս միջոցառմանը թույլ է տալիս կանխատեսել ակտիվ ու կառուցողական քննարկում բոլորիս հուզող հարցերի շուրջ: ՀՀ կառավարությունը շարունակական քաղաքականություն է իրականացնում գործարար միջավայրի տեսանկյունից Հայաստանն առավել գրավիչ երկիր դարձնելու ուղղությամբ: Մենք հռչակել և հետևողականորեն իրականացնում ենք «բաց դռների» քաղաքականություն` չկիրառելով գրեթե ոչ մի սահմանափակում ներդրումային գործունեության նկատմամբ: Գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված մեր քայլերը բարձր են գնահատվում միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից: Մենք իրականացնում ենք քաղաքականություն, որի նպատակն է ապահովել հավասար պայմաններ բոլորի համար: Օտարերկրյա ընկերությունները պետք է իրենց հարմարավետ և ապահով զգան Հայաստանում»:
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովան ներկայացրել է Հայաստանում տեղական և օտարերկրյա ներդրողների համար բիզնես միջավայրը բարելավելու հիմնական հնարավորություններն ու մարտահրավերները: Միջոցառման ընթացքում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր տասից ավելի ասոցիացիաների կողմից, որի շրջանակում ասոցիացիաները պայմանավորվել են միավորել ուժերը բիզնեսի զարգացման համար հիմնական խոչընդոտ հանդիսացող խնդիրների լուծման ուղղությամբ։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան Հայաստանում ԵՄ բիզնեսների ձայնն է, որը պաշտպանում է բիզնեսների իրավունքները B2G (բիզնես-կառավարություն) հանդիպումներով և PPD (հանրային-մասնավոր երկխոսություն) հարթակի զարգացմամբ:
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի հիմնական նպատակն է աջակցել Հայաստանում Եվրոպական բիզնես համայնքի ներկայացուցիչներին և դյուրացնել ինտեգրումն ու համագործակցությունը Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև, ինչպես նաև բարելավել գործարար միջավայրը և խրախուսել օտարերկրյա ներդրումները:

A joint business forum was organised on 7 July 2016 by the European Business Association, the business community and the European diplomatic community in Armenia. The forum discussed European business perspectives, impediments and opportunities in Armenia for foreign and local companies and investors, and how to make the business environment more attractive for investors.
The Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski, and the Armenian Prime Minister, Hovik Abrahamyan, both held speeches at the event.
‘The presence of the Prime Minister at this conference has symbolic value; it is a testament to the efforts and the statements that we have been hearing and witnessing in recent weeks about the determination of this government to create a better environment for business activities, in particular, a better environment for links with Europe and the EU. We appreciate this greatly. We, in this hall, are united by a common purpose, we want to see more European business partners trading with and investing in Armenia. Armenians are of a trading nation, they have entrepreneurship in their genes; all they need is space, security and legislation. Times are very challenging and economic growth of Eurasian Economic Union countries is low. It is also a challenging time for Europe, but I hope we will be able to harness the added value of Armenia. Armenia is a bridge-builder through its geography and history; by promoting more involvement of European businesses in Armenia we’ll create another strong bridge between Armenia and the EU,’ stated Ambassador Świtalski.
Prime Minister Hovik Abrahamyan stressed the importance of holding this forum: ‘The presence of the business community, as well as broad representation from economic policy makers, at this event will bring about active and constructive discussion on all agenda items. The government has been consistent in implementing policy to make Armenia’s business environment more attractive. We are consistently implementing an “open door” policy, which implies almost no restrictions on investment activities. Our efforts have been highly appreciated by international organisations. We are pursuing policy, which aims to ensure equal conditions for everyone. Foreign companies can feel safe and comfortable in Armenia’.
The Executive Director of the European Business Association, Diana Sarumova, presented the main opportunities and challenges in improving conditions for foreign and local businesses in Armenia. During the event, a Memorandum of Understanding (MoU) was signed between more than 10 Armenian and European Business Associations. The main objective of the MoU is to emphasise the most important issues for improving the business environment in Armenia and to demonstrate willingness to work together to eliminate obstacles to business development.
The European Business Association is the voice of EU businesses in Armenia, which lobbies and advocates for businesses’ rights through B2G (business to government) meetings and PPD (public-private dialogue) platform development.
The major objective of the European Business Association is to support representatives of the European Business Community in Armenia and facilitate integration and cooperation between Armenia and the European Union, as well as improve the business environment and encourage foreign investment.