2017 թ., ապրիլի 13-ին տեղի ունեցած ՀՀ ֆինանսների նախարարության կից հարկային քաղաքականության բարելավման խորհրդի հերթական նիստի ընթացքում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան առաջարկել է օրակարգում ներառել շահաբաժինների հարկմանն առնչվող երկու հարց․
- Ըստ 444-րդ հոդվածի 7-րդ մասի օտարերկրացիների շահաբաժինների հարկման և եկամտահարկի վերաբերյալ դրույթները ուժի մեջ կմտնեն 2017 թվականի հունվարի 1-ից, և օրենքը կկիրառվի 2017թ․հունվարի 1-ից հետո հայտարարված շահաբաժինների համար, իսկ ՀՀ քաղաքացիների համար 2018 թվականի հունվարի 1-ից հետո հայտարարված շահաբաժինների համար, ինչը նշանակում է, որ նախորդ տարիների արդյունքներով առաջացած շահաբաժինները կհարկվեն 2017 թվականի հունվարի 1-ից հետո հայտարարման պարագայում։ Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան ներկայացրց իր դիրքորոշումը, համաձայն որի օրենքը չի կարող հետադարձ ուժ ունենալ և որ ընդունելի չէ քաղաքացիություն չափանիշի հիման վրա տարբերակված մոտեցումը: Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան առաջարկեց եկամտային հարկի դրույթները կիրառելայն շահաբաժինների վերաբերյալ, որոնք առաջացել են են 2017թ․-ի և հետագա տարիների հաշվետու ժամանակաշրջանի արդյունքներով: Առաջարկը հավանության արժանացավ խորհրդի կողմից և խորհրդի քարտուղարությունը առաջրիկայում կպատրաստի հարկային օրենսգրքում փոփոխությու կատարելու նախագիծ և կներկայացնի Կառավարության քննարկմանը:
- Եկամտային հարկի դրույքաչափը օտարերկրացիների շահութաբաժինների համար դարձնել 5% , ինչպես և ՀՀ քաղաքացիների դեպքում: Այդ առաջարկը հիմնավորվում է ՀՀ Կառավարության կողմից հայտարարված օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ներգրավման և օտարերկրյա ներդրողների համար առնվազն նույն բարենպաստ պայմանների (ինչպես և սահմանված է ՀՀ քաղաքացիների համար) ապահովման հայտարարված քաղաքականությամբ: Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան ներկայացրեց նաև Արևելյան Եվրոպայի և Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցած
համեմատելի որոշ երկրների հարկային դրույքաչափերը: Խորհուրդը քննարկեց առաջարկը և պատճառաբանեց, որ 45 կրկնակի հարկման բացառման միջազգային պայմանագրերը մասամբ ծածկում են բարձրաձայնած խնդիրը, և որ տարբերակված եւ բարձր դրույքաչափերը կիրառելի են միջազգային պրակտիկայում, հատկապես ԵՏՄ-ում։

On April 13, 2017, during the regular session of the Revenue Policy Improvement Council that was held in the Ministry of Finance of the Republic of Armenia, the European Business Association in Armenia requested to include 2 issues related to the taxation of dividends in the agenda:
- According to the Article 444, part 7 the provisions on dividend taxation of foreigners by income tax will enter into force since January 1, 2017 and the law will be applied to the dividends declared after January 1, 2017, and for the RA citizens dividends declared after January 1, 2018 which means that the dividends may be generated in the previous years but taxed if declared after January 2017. EBA presented its position that the Law cannot be applied retrospectively and to remove the distinction is done based on the citizenship criteria. The EBA suggested to apply the law on the dividends generated by the results of 2017 and the subsequent years. The suggestion has been agreed in the Council and the secretariat of the Council will prepare draft amendment in the Tax Code and present to the Government of Armenia.
- The income tax rate for dividends of foreigners decrease to 5% as in the case of RA citizens. The suggestion has been justified by the declared policy of the Government of the Republic of Armenia to attract FDI and to provide the foreign investors at least the same favorable conditions as defined for the RA citizens. EBA also presented the tax rates in some comparable CEE countries and Eurasian Economic Union. The Council discussed the proposal and argumented that the 45 double taxation treaties partially cover the issue and that the diversified and high rates are used in international practice, especially in the EEU.