Նոյեմբերի 25-ին Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան կազմակերպել է կլոր սեղան/քննարկում իրազեկելու նոր հարկային օրենսգրքի և մաքսային ընթացակարգերի բարեփոխումների այն դրույթները, որոնք կարևոր են բիզնեսների՝ մասնավորապես արտաքին ներդրողների համար։ 50-ից ավել գերմանական, ֆրանսիական, անգլիական, իտալական, շվեդական, շվեյցարական, հայկական և այլ բիզնես ներկայացուցիչներ մասնակցեցին քննարկմանը։
ՊԵԿ վարչարարության մեթոդաբանության, ընթացակարգերի և սպասարկման վարչության պետ պարոն Արման Պողոսյանը ներկայացրեց նոր հարկային օրենսգրքի մի շարք կետեր՝ հեղափոխական համարելով դրանք Հայաստանի համար։ Նա պարզաբանումներ տվեց նաև այն կետերին, որոնք կարևոր են արտաքին ներդրողների համար, մասնավորապես դիվիդենդներին վերաբերող 5% և 10% տոկոսների հարցը, նշելով որ այն դեպքերում երբ երկրների միջև կնքված են համապատասխան համաձայնագրեր դիվիդենդների հարկման դրույքաչափը կիրառվելու է հավասար պայմաններում (5% չափով)։
ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության հարկային բարեփոխումների ծրագրի
հարկային փորձագետ Անժելա Մեսրոպյանը հանդես եկավ օտարերկրյա ներկայացուցիչներին վերաբերող նոր հարկային օրենսգրքի տրանսֆերային գնագոյացման մասին գլխի ներկայացմամբ։
ՊԵԿ Մաքսային հսկողության վարչության պետ պարոն Գևորգ Սաղոյանը ներկայացրեց մաքսազերծման ընթացակարգերի բարելավման, Եվրասիական տնտեսական միության և տարանցիկ փոխադրումների հարցերը։
ԵԱՀԿ Երևանյան գրասենյակի ծրագրի ղեկավար Մաթիաս Լիխթենբերգերը նշեց թե որքանով կարևոր են իրազեկման նմանատիպ միջոցառումները բիզնեսների հետագա գործունեությունը հեշտացնելու համար։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովան շնորհակալություն հայտնեց ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչներին ակտիվ համագործակցության համար շեշտելով պետական մասնավոր երկխոսության նշանակությունը բիզնես մթնոլորտի բարելավման և որպես արդյունք արտաքին ներդրումների ներգրավման համար։
Բիզնեսի ներկայացուցիչները նշեցին միջոցառման կարևորությունը, շեշտելով նոր հարկային օրենսգրքի վերաբերյալ իրազեկման անհրաժեշտությունը նաև գալիք տարվա ընթացքում։ Նրանք բազմաթիվ հարցեր ունեցան հարց/պատասխանի ժամանակ և ստացան համապատասխան պատասխաններ։ Նրանք նշեցին թե որքան կարևոր է իմանալ նախապես սպասվելիք փոփոխությունների մասին և ճիշտ մեկնաբանել այս կամ այն փոփոխությունը։
Չնայած որ հարկային օրենսգիրքն արդեն ընդունված է, մենք դեռևս կունենանք հնարավորություն համապատասխան բարելավումների վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնելու։
Հարկային օրենսգրքի վերաբերյալ ներկայացված կետերը․
Հարկային քաղաքականություն
– ԱԱՀ-ի դեբետային գումարների՝ կիսամյակային պարբերականությամբ վերադարձ
– Լիազորված տնտեսական օպերատորներին և ՀՀ կառավարության հավանությանն արժանացած ծրագիր իրականացնողներին ներմուծման գծով ԱԱՀ-ից ազատման արտոնության տրամադրում, եթե ներմուծված ապրանքները 180 օրվա ընթացքում վերաարտահանվում են
– Շահութահարկի գծով կանխավճարների այլընտրանքային համակարգ
– Շահութահարկի գծով կատարվող ծախսերի ազատականացում
– Ամորտիզացիոն մասհանումների համակարգ
– ԱԱՀ-ի շեմ
– Շահաբաժիններ և պահված եկամտային հարկի վերադարձ
– Արժեթղթերի հետ կատարվող գործառնություններից ստացվող գույքի արժեքի հավելաճի՝ հարկումից ազատում
– Ներդրումային ծրագրեր
Հարկային վարչարարություն
– Միասնական գանձապետական հաշվի համակարգ
– Հորիզոնական մոնիտորինգի համակարգ
– Հարկային վարչարարության և ստուգումների կրճատում, ընթացակարգերի կատարելագործում
– Տույժերի և տուգանքների նվազեցում
– Հարկային մարմինների և հարկ վճարողների շփումների կրճատում
– Բացառապես էլեկտրոնային եղանակով հաշվետվությունների ներկայացում, գրանցումների կատարում, հաշվարկային փաստաթղթերի դուրս գրում, անձնական հաշվի քարտերի վարում:

On 25th of November, 2016 European Business Association initiated a round table discussion on the main topics in the new tax code that are related to businesses as well as updates on the current and future improvements in the customs regulations. More than 50 German, French, British, Italian, Swedish, Swiss, Armenian and other business representatives attended the round table/discussion.
Head of Administration Methodology, Procedures and Service Department Mr. Arman Poghosyan presented main topics in the tax code that are relevant to local companies and foreign investors. He also provided clarifications to those issues that were critical for foreign investors, particularly on the 5% for locals and 10% for foreigners on regard to dividends and mentioned that if there is intergovernmental agreements between countries then the interest rate will be the same both for locals and foreigners without any discrimination.
USAID TRP tax expert Ms. Anzhela Mesropyan presented the chapter of the new tax code on transfer pricing.
Head of Customs Supervision Department Mr. Gevorg Saghoyan presented current and upcoming activities on improvements, updates of customs clearance procedures, Eurasian Economic Union issues and transit procedures.
Program Manager of OSCE Matthias Lichtenberger mentioned importance of such kind awareness events for the further business activities facilitation.
Executive Director of EBA Ms. Diana Sarumova expressed her gratitude for the active cooperation to the State Revenue Committee and emphasized the importance of public-private dialogs for the further development of business environment and drawing investments.
Business representatives pointed that this awareness campaign is very important in the scope of new legislative changes. It is very useful to know in advance what is being changed and how to interpret each change. They had lots of questions during the Q/A sessions and requested to organize more discussions on the new tax code awareness activities in the upcoming year.
Nevertheless the tax code has been approved there is still opportunity to work on its improvement in the future.