Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան մասնակցեց Եկամուտների քաղաքականության կատարելագործման ընդլայնված առաջին նիստին
Նոյեմբերի 29, Եվրոպական Բիզնես Ասոցիացիան մասնակցեց ՀՀ ֆինանսների նախարարին կից հասարակական խորհրդի՝ Եկամուտների քաղաքականության կատարելագործման ընդլայնված առաջին նիստին:
Նիստը վարում էր ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Դավիթ Անանյանը: Նա նշեց, որ խորհրդի կազմը և ձևաչափը ընտրվել են խորհրդի շրջանակներում քննարկվող վարչարարության հարցերի կարևորության, ինչպես նաև տնտեսվարող սուբյեկտների հետ հաղորդակցվելու սկզբունքներով:
Խորհրդի նիստին քննարկվող օրակարգային հարցերի շարքում կարևորվեց 2016 և 2017թթ. շահութահարկի հաշվարկման նպատակով փուլինգային համակարգի կատարելագործման, համակարգի մոտեցումների և դրանց՝ միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանեցման, մինչև ՀՀ հարկային օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելը դրանում կատարվող հնարավոր փոփոխությունների նպատակահարմարության, հարկային օրենսդրության խախտումների համար նախատեսված պատասխանատվության միջոցների վերանայման, ՓՄՁ-ների համար ապրանքների առանձնացված հաշվառման և այլ արդիական հարցեր:

On November 29, European Business Association attended the Public Council under the Minister of Finance held the first extended session on Revenue Policy Improvement at the Ministry of Finance․
The session was held by the RA Deputy Minister of Finance Davit Ananyan who noted that the format and members of the council were elected considering the importance of administration issues discussed within the framework of the council, as well as principles of communication with economic entities.
Among the issues discussed at the Council agenda a number of questions were highlighted: improvement of system for calculating corporate tax of 2016 – 2017, approaches of the system and their compliance to international criteria, expedience of its possible changes before the RA Tax Code entry into force, review of sanctions for violations of tax legislation, separate registration of products for SMEs and other actual issues.