Դեկտեմբերի 9, Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովում անցկացված օտարերկրյա ներդրումային կլիմայի բարելավման հարցերի վերաբերյալ լսումներին:
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովան ևս հանդես եկավ ելույթով և ընդգծեց ներդրումային մթնոլորտի բարելավման հիմնական խոչընդոտները: Նա առաջարկեց առաջնահերթորեն աշխատել կոնկրետ բարելավումների ուղղությամբ, աջակցելով այն ընկերություններին, որոնք արդեն գործում են Հայաստանում, և ապա միայն կատարել իրազեկումն ու քարոզչությունը։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրենը նշեց հարկային եւ մաքսային դաշտում ընթացիկ բարելավումները, որոնք մի քանի ամիս առաջ անկյունաքար էին հանդիսանում բիզնեսի զարգացման համար և այժմ ընկերությունները արդեն կարող են տեսնել փոփոխություններ և հույս ունենալ, որ գործընթացը շարունակական է լինելու:
Դիանա Սարումովան ընդգծեց հավասար իրավունքների և արդար մրցակցության վճռորոշ կարևորությունը գործող և ապագա օտարերկրյա ներդրողների համար։ Նա նաև նշեց դատական համակարգի կարևորությունը, որը ներդրողներին պետք է օգնի ապահով և ինքնավստահ զգալ:
Ինչպես նաև հիշատակվել են այժմ բիզնես գործունեությունում խնդիրներ ունեցող մի քանի եվրոպական ընկերություններ, որոնք գործում են Հայստանում, և առաջարկվել է կազմակերպել հանդիպումներ այդ խնդիրներին հետևելու և պոտենցիալ լուծումներ գտնելու նպատակով:
“Եթե մենք կկարողանանք օգնել այդ ընկերություններին, դա կլինի լավագույն քարոզչությունը և հիմք կհանդիսանա այլ արտերկրյա ընկերությունների հայկական շուկա մուտք գործելու համար”, – նշեց Դիանա Սարումովան։
Նա երախտագիտություն հայտնեց Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի և նրա անդամների անունից, որոնք նույնպես հրավիրված էին խորհրդարանային լսումներին, և նշեց հանրային-մասնավոր երկխոսության կարևորությունը, որը ցույց է տալիս Հայաստանի կառավարության համագործակցության և համատեղ լուծումներ գնտելու պատրաստակամությունը:

On December 9, the European Business Association attended parliamentary hearings related to the Foreign Investment climate improvement issues at the National Assembly of the Republic of Armenia.
European Business Association executive director Diana Sarumova made a speech and emphasized main impediments for the Investment Climate improvement in Armenia and suggested first working on specific improvements, supporting those companies that are already operating in Armenia and then only make awareness and PR for the country.
Executive director of EBA mentioned current improvements in tax and customs field that several months ago was a cornerstone for the business development and now companies can already see changes, hope it will be continuous process.
Diana Sarumova emphasized equal rights and fair competition that is crucial for operating and incoming foreign investors, she also mentioned importance of judicial system that makes investors feeling safe and confident.
Several European companies that are now having troubles in doing business in Armenia have been mentioned and it was suggested to have a follow up meetings to find potential solutions.
If we can help those companies it will be the best PR and benchmark for other foreign companies to enter the Armenian market.
On behalf of EBA and its members that have been also invited to the Parliament she provided gratitude and mentioned importance of public-private dialog that show willingness of Armenian government to collaborate and find mutual solutions.